środa, czerwca 18, 2008

Ciemność w południe - odsłona druga

Połowa irlandzkich rustykałów, plus jeszcze paru, nie zrozumiało dziejowej konieczności, i już mamy powtórkę z historii ostatniego półwiecza. Historii intelektualnej w każdym razie - i na razie: z przesubtelną dialektyką, wiatrem historii, dziejową koniecznością... Aż ciekawość bierze, czy tym razem też będziemy mieli szczęście oglądać pokajania niektórych z tych ludzi, którzy w młodości dali się uwieść "pięknej idei", czy może ukąsić, jeśli nie akurat Heglowi, to jakiemuś Schumanowi czy Adenauerowi. Nic nowego pod słońcem.

Owe ukąszenia, owe wiatry historii mają różne warianty i różne, chciałoby się powiedzieć, stopnie wtajemniczenia. Przedwczoraj słyszałem na WSI24 prof. Staniszkis. Ta kobieta już dawno odpłynęła w dal i z normalnymi ludźmi, oraz z realnym światem, łączy ją ew. tylko to, że czasem chadza do totalety. Choć i to nie jest dla mnie już tak pewne, bo pani profesor wygląda na doszczętnie i bez nadziei na ratunek przeanieloną i ukąszoną naprawdę nieludzko wiatropędną dialektyką.

Opowiadała ona w tym programie rzeczy nad wyraz przedziwne, co u niej normalne, ale najbardziej mnie zachwyciło, gdy tłumaczyła, że (cytuję z pamięci): "Traktat Lizboński jest wspaniały, bo wzmacnia państwa narodowe (wbrew zarzutom oszołomów), ustanawiając jednocześnie dla nich wspólne kierownictwo, wyznaczające im cele". W zrozumiałym i mniej pokrętnym języku musi to oznaczać, że: "Traktat Lizboński jest wspaniały, bo ustanawia władzę Brukseli (czy innego Berlina lub Jerozolimy, która tę Brukselę ew. opanuje), pozbawiając jej jednocześnie wszelkiej odpowiedzialności, która spada na państwa narodowe". Czyli wymarzone rozwiązanie dla wszelkich totalitarystów, zgodnie z zasadą "Car super, tylko urzędnicy świnie".

Powiem szczerze, że kiedyś, we wczesnych latach tzw. stanu wojennego, ceniłem panią profesor (wówczas docent). Mówiła z niezłym sensem i ostro krytykowała komuszą władzę. Teraz nawet nie muszę się zastanawiać, dlaczego krytykowała. Po prostu jej pozwalano. Dlaczego jej pozwalano? Też nie za bardzo muszę się zastanawiać. W każdym razie widzę, jak naiwny był człowiek, bo kiedy gdzieś w połowie lat '80 czytałem w Szwecji Aleksandra Zinowiewa, jego teza, iż każdy opozycjonista był jednocześnie ubekiem, a każdy ubek opozycjonistą, wydawała mi się ukłonem autora w stronę groteski i odejściem od obiektywnego opisu sowieckiej (oraz prlowskiej) rzeczywistości.

Jakiż głupi był do niedawna człowiek! A przecież ja miałem akurat wyjątkowo mało złudzeń co do istoty komunizmu i naszej z nim walki. Zawsze mówiłem kumplom z podziemia, że to "rewolucja much w butelce", i że tylko od czyjejś niemal losowej decyzji zależy, żeby nas wszystkich wymordowali. Na szczęście, jak to celnie ostatnio zauważył Andrzej Gwiazda, Bolek był agentem, więc nie musieli. Słaba pociecha, ale jednak.

Argumentacja pani profesor była z kategorii ukąszeń dialektycznych i o wiele ponad poziomem typowego niedokształciucha, robiącego w Unii i III RP za inteligencję. Tutaj pani profesor nawet niespecjalnie się kompromitowała, bo i przed kim? Jednak i ona musiała powtórzyć brawurowy argument wszystkich proojro-niedokształciuchów, ten mianowicie, że "sto tysięcy Irlandczyków zablokowało". Nie sto, kochane niedokształciuszki, bo mnie żeście przecież o zdanie nie pytali, prawda? A więc co najmniej sto tysięcy i jeden!

To, że wszystkie te dyżurne niedokształciuchy tak się chętnie kompromitują, nieco mnie niepokoi. Oznacza to bowiem - używając słów red. Michalkiewicza - iż "siekiera do pnia już przyłożona". Niedokształciuchy po prostu muszą i nie mają wyjścia, albo też wiedzą, że opinia motłochu, choćby myślącego, nie ma już żadnego znaczenia. Wobec historycznej konieczności i wiatru od zadu wielkiej idei... I tak dalej.

Niedokształciuchy pomniejszego płazu, jak to premier Tusk (jak by nie było absolwent gdańskiego U., marnego, ale jednak U.), całkiem już nie owijają w bawełnę. Przyjechała doń wczoraj (i do nas też, do Gdańska znaczy) kanclerz Merkel... Nie wiadomo nawet czy po to, by premiera Tuska hamować - bo krwiożerczy on przecież strasznie i sędziów piłkarskich by mordował jak muchy... Czy też żeby go właśnie zagrzać do boju. Czyli do pyskowania. W każdym razie Tusk, nasz premier kochany, powiedział Irlandczykom, że się na nich nie obraził. Czyli dał tej irlandzkiej hołocie do zrozumienia, nie będzie sankcji - po prostu władze Unii będą miały wynik ich demokratycznego referendum głęboko w dupie. I niech się Ajrisze cieszą, bo mogłoby być gorzej!

Do tego zgodnego chóru przyłączył się nawet Prezydent. Nie jestem całkiem pewien, czy mu tego nie wyrwano z kontekstu, ale nie oszukujmy się - Prezydent to nie prawica, tylko centrum, i wielkiej niechęci do Unii nie odczuwa. Zresztą i tak by to go od razu przekreśliło w tym wszawym kraju jako siłę polityczną, więc choćby był, nie mógłby tego po sobie dać poznać. W każdym razie powiedział, że "musimy Irlandczyków spytać, co im się w traktacie nie podobało". Powiedziałbym, że mnie się to kojarzy z sytuacją z cyklu: "lampką w oczki i co wam się obywatelu we władzy ludowej nie podoba?" Chodzi jednak o Prezydenta, więc tego nie powiem.

W podsumowaniu powiem za to, iż cała ta sytuacja zaczyna mi bardzo zalatywać tą opisaną w sławnej powieści Koestlera "Ciemność w południe". Ludzie, których nie zachwyca cokolwiek z tego co robi Unia, są w tej samej dokładnie sytuacji, co bohater tamtego utworu. W końcu nikt prawie nie jest przeciw Unii jako takiej, prawda? Poza nielicznymi oszołomami, całkowitym marginesem. Jeśli zaś akceptuje się Unię, to akceptuje się ją w całości. Inaczej to nie jest żadna akceptacja Unii. Unia zaś ma swoje cele, choć zdradza je maluczkim po kropelce, kiedy przychodzi na to pora... Unia ma też swoją dynamikę. "Nie podoba wam się obywatelu DYNAMIKA Unii? Odrzucacie historyczną konieczność pogłębiania europejskiej integracji?!"

Jak więc można mieć wobec Unii jakiekolwiek zastrzeżenia, że spytam? Jeśli się ją z zasady akceptuje, a ona ma taką właśnie dynamikę... Czyż dynamika właśnie nie jest tym, co najważniejsze? Bo cóż może być ważniejsze od dynamiki? Stan obecny, chwilowy? To jedynie pozór, Maja, fatamorgana! Przeszłość? Żarty robicie sobie obywatelu? Wybraliśmy przecież PRZYSZŁOŚĆ, prawda? Wszyscy, wsie w mieście, demokratycznie! Nie znacie towarzyszu zasad realizmu socjalistycznego? Hę?

Przewiduję więc w najbliższym czasie "cięcie po skrzydłach" polegające na tym, że zostaną zaatakowani ci - nieliczni, zgoda - oszołomowie, którzy Unię po prostu w całości odrzucają. W sensie, że dla nich nie ma w niej wiele dobrego i cała Unia może sobie swobodnie na drzewo. Nie sądzę, by ich od razu rozstrzeliwano, chyba żeby stawiali ostry opór. W każdym razie nie od razu. Ale propaganda, łagodniejsze środki przymusu, naciski ekonomiczne, odbieranie dzieci... Jak najbardziej. Z całą resztą Unia sobie bez trudu poradzi - oni są już złapani w dialektyczną pułapkę bez wyjścia. Gdyby ktoś jeszcze nie wierzył, albo nie wiedział o jakiej pułapce mówię, niech sobie (znowu) przeczyta "Ciemność w południe"!

triarius

---------------------------------------------------
Caeterum lewactwo delendum esse censeo.
P.S. Zapomniałem obrazka, który zamierzałem tu wkleić. Jest cholernie pouczający, choć błyskotliwie prosty, kiedy już się wpadnie na pomysł. Oto on:

6 komentarzy:

 1. No widzi Pan, są tacy ludzie, którzy swój kraj mają w dupie, i chętnie by go w jasyr sprzedali na rzecz jakiś międzynarodowych struktur. Niestety tak ma współczesne lewactwo laickie (rozróżniam je od brunatnego - to też lewactwo). Oni siebie widzą, nie jako Polaków, ale jako Europejczyków (jak Gretkowska) czy wręcz jako Ziemian. Dla nich ważniejsza jest jakaś ponadnarodowa integracja. Ich by najbardziej satysfakcjonowało, gdyby Brukselka nawet decydowała, że kible mamy mieć z bakelitu i zrobiła wspólną policję fekalistyczną, która by sprawdzała, czy każdy ma już w swoim domu taką muszlę klozetową.

  Pisze Pan również o niedokształciuchach. No i ma Pan rację. Niedawno na blog.media. użyłem podobnej analogii, że wmawia się ludziom, że mają więcej wolności, a tak naprawdę się ją zabiera; ludzie za wolność mają klatkę, w której się znajdują, i nie są tego świadomi na tej samej zasadzie jak w przypadku rybek akwariowych. Otóż te nawet sobie nie zdają sprawy, że ktoś je trzyma w szklanym pudle. No i tak samo jest z tymi niedokształciuchami. Im by powiedział, że gówno to czekolada, i by zaczęli szamać ekskrementy. Taka prawda...

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @kirker
  Co znaczy "zaczęliby szamać ekskrementy"? Czyż oni ich nie szamają od lat? Nawet (delikatnie) nawrócony leninista i łobuz L. Kołakowski stwierdził, że komunizm jest systemem, który polega na ustawicznym i nieustającym zjadaniu własnego g...
  Cudze, czy własne to dla komunistycznego owsika wsio ryba, byle od jakiegoś włodarza.

  @triarius
  Ja tam mam nadzieję, że oni spróbują wysiudać Irlandię z ojrokołchozu. Niechby, kuźwa, tylko w tym kierunku kiwnęli palcem, a zaraz im się zrobi piekiełko. Rach, ciach misternie naganiane koty prysną w każdą stronę;) Ach, marzycielem być...

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mustrum

  OdpowiedzUsuń
 3. @ mustrum

  Pokusa rzeczywiście spora, ale na dwoje babka wróżyła. Lud jest tak bierny, tak ogłupiały i tak tchórzliwy, że naprawdę trudno mi uwierzyć w to czmychanie.

  Raczej się boję, że gdyby nawet Irlandia dała się wywalić, to nadchodzący kryzys gospodarczy zostanie ludowi wytłumaczony jako kara za grzechy i skutek niewystarczających postępów integracji... Wyobrażasz to sobie? I skutki?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż nadto sobie wyobrażam, jak odpisałem u siebie (na szalom24) Nicponiowi: "W sumie niczego innego [się nie spodziewam], poza ewntualnie pomocą ze strony bratnich wojsk wielkiego sojusznika w walce z kontrrewolucyjną reakcją."

  W senniku egipskim jest napisane:
  Czołgi się śnią - przyjaciel w drodze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mustrumie,

  ja śmiem twierdzić, że komunizm nie polega na jedzeniu gówna, bo sam jest gównem. I to jeszcze takim szczególnym, co jak się w nie depnie, to potem ciężko patykiem z buta zdrapać.

  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Tygrysie,

  odnośnie postu poprzedniego.

  Ujazdowski to żaden konserwatysta. To zwykły socjalista. Określanie tego zaśmiergłego luksemburgisty takim mianem mnie na przykład obraża.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń