sobota, października 02, 2010

Ostatnia herezja

Ewidentnym przykładem upadku dzisiejszej nauki - bez żenady i bez wazeliny włażącej władzy, dobrowolnie pętającej się politpoprawnymi tabu, itd., itd. - jest stwierdzenie Kołakowskiego, że "Marksizm był ostatnią wielką chrześcijańską herezją". Ostatnią - być może. Wielką - zgoda! Ale CHRZEŚCIJAŃSKĄ? Paranoja!

Najzabawniejsze, choć oczywiście wcale nie wesołe, jest to, że przy każdej okazji ludzie pokroju Kołakowskiego mówią przecież o "judeo-chrześcijaństwie". Cóż, jednak w krytycznej (bo taka akurat była moda i takie "zapotrzebowanie") wobec marksizmu książce na żadne "judeo" oczywiście miejsca być nie mogło.

triarius
---------------------------------------------------
Czy odstawiłeś już leminga od piersi?

10 komentarzy:

 1. Jeżeliby trzymać się stwierdzenia C. Schmitta, że "pojęcia polityczne są świeckim odzwierciedleniem pojęć religijnych" (cytuję z pamięci, ale sens chyba zachowałem), to marksizm (komunizm/bolszewizm) to satanizm polityczny. Z czym zresztą ani Marks, ani Engels, ani później sowieciarze się specjalnie nie kryli.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Wsie w mieście
  Jak Wam się podoba apel do obywateli, aby sami tępili handlarzy dopalaczami i niszczyli sklepy z legalnymi narkotykami?
  To genialne zagranie ze strony demolibu czy raczej strzał w stopę, bo ludożerka przywykła do politykowania na ulicy, przy użyciu kijów bejsbolowych, kamieni, koktajlów Mołotowa itd. może się Lewiatanowi wymknąć spod kontroli?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Anonimowy (z 7.39 Post Meridiem, bo ten pierwszy to ja)

  To jest genialne zagranie, które może się wymknąć spod kontroli.

  Ogółem - widzimy próby stworzenia przez UBekistan prorządowych bojówek. Coś na kształt MIR w Chile za Allende, operacja (jeżeli faktycznie takowa ma miejsce) rozpoczęła się mobilizacją czerwonej swołoczy profanującej krzyż.

  OdpowiedzUsuń
 4. O qrr! Takie coś?

  Nieźle. Zaczynam się zastanawiać, czy historia naprawdę się skończyła.

  ;-)

  Czy się wymknie? Oby, ale nie jestem optymistą. Na razie oni się wezmą za nas, a mają ogromną startową (i wszelką inną) przewagę.

  Proponuję, z braku lepszych pomysłów, zgłosić się (np. na Forum Młodych) do Strusia (albo do mnie) w sprawie fizkultury i bicia (brzydkich) ludzi. Bo to będzie potrzebne.

  Nie musi, cholera, wystarczyć, ale bez tego nijak.

  Ostro jadą skurwiele... Naprawdę to jest historyczna sprawa, której nie można lekce sobie ważyć!

  Ciekawe jakie będą mieli koszule, swoją drogą.

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 5. Prorządowych? To młodzi, wykształceni z wielkich miast są przeciw dopalaczom? A nie może to być próba wyselekcjonowania a następnie chirurgicznego usunięcia bojowego elementu spośród ciemnogrodzian?

  (nie śledzę bieżączki, nie za bardzo wiem o co chodzi - czysta spekulacja z mojej strony)

  Swoją drogą, kto za tymi dopalaczami stoi? Sklepy powstają jak grzyby po deszczu, musowo jakaś zorganizowana akcja.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ tj

  Podejrzewasz, że ktoś w spiżarni wrócił do "Wojny peloponeskiej" i chce najpierw wysłać helotów na wojnę, a potem wezwie do zgłoszenia się tych helotów, którzy wg własnego mniemania najbardziej odznaczyli się w walce z moherami i dopalaczami?

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy,

  nie, że ci, którzy odznaczą się w walce z dopalaczami okażą się awanturnikami, chuliganerią, rozrabiaczami i bankrutami politycznymi zagrażającymi demokracji, których należy czym prędzej wtrącić do loszku, przy aplauzie zaćpanej leminżerii i zatroskanym potakiwaniu reżimowych dziennikarzy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Tygrys
  Jak w Radio Erewań:
  Nie judeo-chrześcijaństwo, a judeo-marksizm (bardziej znany jako żydo-komuna),i nie ostatnia wielka herezja chrześcijaństwa, a ostatnia wielka herezja żydowska ( i o mało co, gdyby wielki projekt (uwielbiam to szalenie modne słowo)sławnego Austryjaka został domkniety, zaiste byłaby ostatnią w ogóle, a nie tylko historycznie).

  OdpowiedzUsuń
 10. @tj (3.10, 8,42 AM)

  Ale prędzej, takie bojówki mogłyby skierować swą agresję przeciw Platformie i UBekistanowi. I wówczas mogą zostać stłumione.

  Pozdr.
  Jaszczur

  OdpowiedzUsuń