środa, marca 24, 2010

Leszek Biały i koniec historii

Jak wszyscy z pewnością wiedzą, już jakiś czas temu nastąpił koniec historii. I nawet zadano sobie trud, by nas o tym poinformować, co jest słodkie, bo przecież większość równie ważnych wydarzeń odbywa się ostatnio bez naszej wiedzy, ponad naszymi głowami niejako. "Po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy!" Nie zapominając przy tym o: "Szoruj babciu po kolei zlew i wannę. Zostaw szynkę, jadaj kleik albo mannę. Pierz skarpetki, kurze ścieraj, jadaj dżemy. I broń Boże, nie umieraj, bo zginiemy!" - wielkiego Jacka Zwoźniaka. Tylko głosować babci nielzia i jej kochany wnuczek na wszelki wypadek schowa dowód.

Niektórym się może "koniec historii" kojarzyć złowieszczo, tym bardziej w połączeniu z takim nazwiskiem, jak Fukuyama. Bo to i "Tora Tora Tora" z tymi wszystkimi płonącymi pancernikami... i kamikaze... i harakiri (elegancko zwane seppuku)... i samuraj wyskakujący z przydrożnych krzaków, by przeciąć powracającego z targu kmiotka przez całą długość kręgosłupa, testując swój nowy miecz...

Kmiotek zaś, znakomitością tego miecza porażony, maszeruje jeszcze dziarsko parę kroków jakby nigdy nic, lekko się tylko zataczając, bowiem wypił był po udanym utargu nieco sake, by potem rozpaść się na dwie idealnie bliźniacze półtusze... No i zaczajony na dnie latryny ninja, który w stosownej chwili z japońską precyzją wbija dzidę w samo, że tak powiem, sedno korzystającego akurat z tej latryny, a nielubianego czegoś przez owego ninji mocodawców, dostojnika...

Takie rzeczy. Nie dziwię się, że dla niektórych straszne... Ale nie dla mnie. Mnie nazwisko w rodzaju Fukuyama kojarzy się - pomijając już rewelację o końcu historii - raczej przyjemnie, ba, zabawnie. Oczywiście - "Tora Tora Tora", płonące pancerniki, harakiri elegancko zwane seppuku, samuraj i ninja. Tyle że ja miałem kiedyś szczęście obejrzeć film "Tora Tora Tora" - o Pearl Harbour, płonących pancernikach, a i chyba jakieś harakiri musiało tam być, bo bez tego w takim filmie przecież nijak... Z WŁOSKIM DUBBINGIEM!

Na libijskiej telewizji mianowicie to było. Wyobraźcie to sobie. Było to coś tak rozczulająco zabawnego, że do dziś na nazwisko w rodzaju Fukuyama, na sam dźwięk słowa "kamikaze", na samą myśl o latrynach i dzidach... Tylko się rozanielony uśmiecham. Serio! Japończycy naprawdę muszą się nieco bardziej postarać, by mnie wprawić w zły humor czy nastraszyć. Koniec historii też mnie po tym przeżyciu nie ruszy. Byle Fukuyama, byle kamikaze, byle harakiri, nie wystarczą! (No, może "Masakazu Imanari" brzmi nieco groźniej, ale niewiele poza tym.)

Po drugie zaś, dlaczego miałbym się martwić końcem historii, skoro ona się skończyła - jak nas informuje Fukuyama - dlatego, że zapanował powszechny liberalizm? Liberalizm, jak wiadomo, jest dobrą rzeczą. Wiąże się na przykład ściśle z wolnym rynkiem, ten zaś polega na tym, że kapitaliści, we własnym dobrze pojętym interesie, czynią nam dobrze. Bo to im się po prostu opłaca! Nasze zaufanie przysparza im dochodów, a nasz ew. brak zaufania i niezadowolenie z ich usług działałyby dokładnie odwrotnie. I sama taka myśl boli takiego kapitalistę, jak nie przymierzając dzida w... latrynie. Więc zarówno Darwin z Mendlem, jak i Miczurin z Łysenką, sprzysięgli się, by kapitaliści byli coraz uczciwsi i coraz bardziej gorliwie, nie bacząc na własny interes... (Zaraz, chyba się nieco zagalopowałem... Ale nic to, jedźmy dalej, i tak nikt nie zauważył.)

Więc kapitaliści coraz bardziej nam chcą służyć, co im się opłaca, ale oni nie dlatego to przecież robią... Jakoś tak. Taka wersja jest oficjalna, oparta na ścisłym i logicznym rozumowaniu, bez zawracania sobie głowy wulgarną obserwacją jakichś trywialnych faktów... W rzeczywistości jednak to wygląda się jeszcze zabawniej i jeszcze fajniej, więc obserwacji można by się zasadniczo nie bać, choć oczywiście czysta teoria zawsze'ć wznioślejsza i bardziej ideologicznie słuszna.

W praktyce działa to tak, że np. spodnie mają wbudowany generator kolejnych zysków. Mówiąc mniej filozoficznie - portki przecierają się na tyłku po tygodniu noszenia. Dla filozofa jednak jest to rzecz bezcenna i dzięki wam kapitaliści za tę okazję do subtelnych rozważań! (Miczurin na pewno też by to jakoś ładnie wytłumaczył.) Albo weźmy telewizję kablową. Mam takie konto na UPS, gdzie jest masa różnych kanałów, ale mnie interesuje tylko ich drobna część. Ustawiam więc sobie kanały "Ulubione" za pomocą bardzo cwanego pilota i... Po paru dniach znowu mam do oglądania wszystkie kanały - z dziecinnymi, komuszymi, kuchennymi, postkomuszymi, ekumenicznymi, niemieckimi... I czym tam jeszcze.

W dodatku zapomniałem już, jak się te "Ulubione" kanały na tym cwanym pilocie ustawia, więc albo muszę szukać instrukcji, albo też żyć z tym całym niechcianym przeze mnie bogactwem inwentarza. Ostatnio instrukcja gdzieś mi się zawieruszyła, żyję więc. O wiele mniej mnie teraz cała ta telewizja cieszy i mam szczery zamiar przy najbliższej okazji z tego szczęścia (całkiem jak na te czasy i na ten kraj, kosztownego) zrezygnować, ale na razie to mam.

I jak chcę coś w miarę konkretnego zobaczyć: MMA wieczorem na Xtreme Sports, Mezzo kiedy tam dają jakiś wczesny barok ("O Israel!" - widać jednak będzie ta III WW), rodzimą politykę, kiedy mam nagły impuls zapotrzebowania na dodatkowy smród (i chcę zobaczyć co przemilczeli, a co zełgali), TV Trwam wreszcie, kiedy Bogurodzica albo Macierewicz... Kiedy więc chcę coś takiego zobaczyć, to marnuję 20 minut na wędrówkę przez "Po prostu tańcz" i TW Religia.

Nie ma jednak widać tego złego i wczoraj zatrzymałem się na czas jakiś na kanale "Russia Today". Kanał jest rosyjski, mówią tam całkiem autentyczną i niepodrabianą angielszczyzną (widać kolaborantów na Zachodzie nigdy nie zbraknie)... Co jeszcze? Wygląda to b. profesjonalnie zrobione, widać, ze Putin nie szczędził grosza.

Powiedzmy sobie z góry, że ja nigdy w życiu nie ufałbym takiej stacji w sprawach dotyczących w jakikolwiek sposób Rosji. Nawet nie mam tego ochoty oglądać, choć jest to oczywiście spora część "misji" tego kanału i jego programu. Przeżyłem jednak "propagandę sukcesu" za Gierka, przeżywam też ją dzisiaj - na co mi potrzebne takie coś okraszone zniewalającym uśmiechem Putina?

Jednak kiedym na ten kanał trafił, coś mnie tam zatrzymało. I nie było to KGB (czy jak się to teraz nazywa), ani nawet ruska mafia. Po prostu było tam coś całkiem interesującego. Mianowicie na tasiemce pod spodem leciały chyba (tylko) ze trzy wiadomości, z których jedna była taka, że: "Wiele firm z UE ma problemy, bo wykryto, iż eksportowały narzędzia tortur do krajów, gdzie one mogą być stosowane". Jakoś tak to było, w każdym razie taki był sens.

No i mnie to całkiem zaintrygowało, tym bardziej, że jednocześnie facet mówił całkiem ciekawe rzeczy na temat kryzysu bankowego i stanu zachodnich finansów. Na temat Rosji to ja im całkiem nie wierzę, ale na temat Zachodu to, ze sporą dozą ostrożności, ucho jednak nastawię.

Co jest w tym interesujące? Po pierwsze to, że nam tego nikt nie powiedział, z pewnością nie powie, a ile jeszcze tego typu wiadomości byłoby do się dowiedzenia, ale jakoś nikt... Po drugie, wiadomość była nieco durna (ci ruscy chyba ją zresztą skądsiś spisali), no bo jak eksportować sprzęt (do torturowania czy do czegokolwiek) gdzieś, gdzie go nie potrzebują? Ciekawe jest raczej, DLACZEGO taki sprzęt w ogóle się produkuje i sprzedaje - komukolwiek. Nie?

Posłuchajmy teraz tego, co mówił ten gość na fonii. Otóż był to taki facet co się nazywa Max Keiser, ponoć znany już zanim się z tymi ruskimi spiknął i dał im kupić. Z pyska trochę jak ten gość co to ostatnio się na jakieś stanowisko w Platformie załapał i wygląda jak notoryczny złodziej kur.

(Chroniąc się przed procesem o obrazę majestatu, który nam niedawno Sulla, spenglerycznie patrząc, wprowadził, a tutaj teraz Unia i Tusk krok po kroczku wprowadza, mówię wyraźnie: nie mówię, że on te kury KRADNIE - mówię, że dla mnie ma twarz jakby od pokoleń nic innego nie robił. Halicki jakiś, czy coś.)

Gadał ten gość jednak całkiem ciekawe rzeczy (ten Keiser znaczy, nie Halicki, bo ten to idiota) i nie wyglądało, by to były wyssane z brudnego palca kłamstwa. Nie tylko, w każdym razie, nie jedynie. A mówił, że zachodnie banki mają jeszcze ogromną masę trujących aktywów, które ukryły pod płaszczykiem przeróżnych pokrętnych instrumentów finansowych. Kiedy władza coś robi, żeby system bankowy ratować, to ci cwani bankierzy pokazują nowy pakiet trujących aktywów ze słowami "i to też, i to też!" Że, znaczy, to też trzeba ratować. No i wydaje się, że wkrótce czeka nas kolejna fala bankowego kryzysu, nie gorsza, że to tak kokieteryjnie wyrażę, od poprzedniej.

Prywatnie sądzę, że będzie niejedna i sytuacja jest po prostu mało wesoła, bo cały kapitalizm się zatarł i się kończy. Na dobre, czy złe, ale się kończy. Nie bardzo jest zresztą jak dokonać następnego wielkiego skoku - Europa Wschodnia już "wyzwolona", kolonializm już był, dekolonizacja już była, Trzecia Rzesza już pokonana, a z Czwartą i z o jeden niższą wojną światową może jednak nie być tak fajnie. Nawet tylko z punktu widzenia kapitalizmu.

To o trujących aktywach oczekujących nas w tych tam sejfach było niezłe, ale potem przyszło coś jeszcze lepszego. Chodziło rezerwy. Otóż... Najpierw krótki wstęp. Za Busha, jak mówił ten Max Keiser, ten tam sławny Alan Greenspan obniżył obowiązkowe rezerwy banków z 1/12 do 1/30. Jakby ktoś nie wiedział o co chodzi, to chodzi o to, że bank mógł z jednego posiadanego dolara pożyczyć ludziom najpierw 12 dolarów, a potem już 30. Jeśli bank pożyczał bankowi, to mieliśmy najpierw 1 / ( 12 x 12 ) = 1/144, a potem 1 / (30 x 30) = 1/900. Czyli np. miał dolara, a pożyczał ludziom 900.

Można by się tak bawić niemal w nieskończoność, to i się bawiono. Co nie było bez wpływu na obecny kryzys. No bo przecież jest to po prostu mnożenie pieniądza wirtualne, bez większego sensu i oparte jedynie na zgrubnej ocenie prawdopodobieństwa, że lud nagle nie przyjdzie całym hurmem po swoją forsę, albo nie zechce nagle na raz czegoś se kupić.

Teraz mamy nowego gościa od tych spraw, nazywa się Ben Bernanke. Zastanawiałem się, skąd się on wziął, z takim nazwiskiem. No i szukałem przed chwilą, jak się go naprawdę pisze, coby nie przekręcić... I co widzę?

Ben Bernanke – Wikipedia, wolna encyklopedia
Ben Shalom Bernanke (ur. 13 grudnia 1953 w Augusta w stanie Georgia), ekonomista amerykański pochodzenia żydowskiego, od 2006 roku Przewodniczący Rady ...

(Natomiast link do hasła "FED" w polskojęzycznej Wikipedii jest, o dziwo, martwy. Akurat ten, akurat teraz, dziwne.)

Więc się wyjaśniło skąd on i jakie ma kwalifikacje. No i ten Bernanke wymyślił ponoć teraz, że... NIE BĘDZIE W OGÓLE ŻADNYCH OBOWIĄZKOWYCH REZERW. Dla mnie bomba! Bank nie musi więc mieć żadnego kapitału, a pożyczać ludziom może ile tylko zechce. Każdy mógłby więc zostać wedle tych reguł bankierem czy bankiem, ale ja jednak nie sądzę, by to było takie proste - na pewno trzeba mieć jakieś chody, jakieś koneksje... No i na pewno właściwe pochodzenie.

Ten Max od kur cytował oficjalne oświadczenie Bernankego w tej kwestii, i nie wierzę, by mógł to wymyślić czy przekłamać. Nie to, że ufam propagandowej tubie Putina i jego paczki, ale po prostu nawet KGB wie, że nieco prawdy tam musi być. Kłamać i upiększać to oni se mogą na temat Matuszki Rossiji, ale słowa Bernankego każdy kto rozumie po angielsku i ogląda ekonomiczne programy se sprawdzi (poza mną, ja ufam niedowiarkom).

Jeśli ktoś doczytał, zrozumiał... No to niech się chwilę zastanowi. Jeśli to nie jest coś całkiem nie z tego świata, jeśli to nie jest gwóźdź do trumny historii, a na pewno do trumny zachodniej i "kapitalistycznej" gospodarki, no to ja nie wiem! Kłania się tutaj Spengler, który dokładnie w tym kierunku widzi rozwój naszej zachodniej (faustycznej) cywilizacji.

Nie żeby Spengler przewidział genialny pomysł Bernankego, ale pisał sporo o tym, że w naszej cywilizacji wyzwalamy się za wszelką cenę od ograniczeń, od związku z materią... Więc już karty kredytowe były realizacją Spenglera przepowiedni, a co dopiero to, co Bernanke wymyślił i nazwał, jak pamiętam: "Zero-Reserve Banking System" (czyli System Bankowy o Zerowych Rezerwach). Chłopcy przywracający złoty standard pod osiedlowym trzepakiem mogą płakać, ale biegu historii nie zmienią.

W ogóle ten kanał "Russia Today" jest z wielu względów zabawny. Pod niektórymi względami to taka Wolna Europa wieku XXI i III RP - z wizją, w kolorach i bez zagłuszania. Z Rosji! Putinowskiej! Cóż, tamta też nie przychodziła byle skąd, bo z Niemiec, a taka idealna to jednak nie była, kiedy się teraz wie np. o jej długoletnim szefie - Zdzisławie Najderze, współpracowniku SB - oraz o forowaniu na siłę KORu i innej lewizny, kosztem prawdziwych patriotów.

Przezabawne jednak wydaje mi się to, że Rassija Putina wysyła do Europy te swoje wywrotowe, jakby nie było, programy, a Europa nie robi w tej sprawie nic. Nie mówię nie zagłusza, ale mogłoby np. tego kanału nie być w podstawowej ofercie. Mają w końcu koszmarny program propagadnowy Unii, zadbali o to, by TV Trwam była dokładnie pomiędzy kanałami nadającymi już wczesnym wieczorem pornografię... A tutaj nic! Gra do jednej bramki. Rosja Europę podgryza i sieje wrogą propagandę - prawda tutaj całkiem wystarczy by było sianie i to wrogie, bo obywatele Unii do prawdy, a  tym bardziej kontrowersyjnej, trudnej czy bolesnej, przecież nie dorośli - a Europa merda do Rosji przymilnie ogonkiem... Cudne!

(Swoją drogą, czy to czasem nie oznacza, że Niemcy w pewnym momencie zatańczą odbijanego, pozostawiając żałosną Unię i żałosną Europę samym sobie, by rzucić się w ramiona nowego kochanka? Mówię oczywiście o Rosji.)

Wracając na koniec do kryzysu ekonomicznego i pomysłów genialnego pana Bernanke, to tak się ostatnio zastanawiam, chadzając sobie tu i tam po mojej okolicy... Wszędzie budują wielkie i często luksusowe domy. Tutaj kompleks wieżowców "Cztery Oceany", tam "Wieża Leszka Białego"... (Mam tylko nadzieję, że i o Bolesławie Wstydliwym nie zapomną!)

A przecież, na ile kojarzę, mamy kryzys, który zaczął się od branży budowlanej i ją chyba wciąż potężnie dręczy. Kto za to zapłaci? Kto te mieszkania kupi? Pamiętam z połowy lat '80 jak w Szwecji też był kryzys po krachu budowlanych spekulacji i stały sobie całe kilometry pustych domów, które potem były pracowicie burzone. Czy i tutaj tak nie będzie? Jeśli nie, to czemu?

Albo ktoś koniecznie chce tę branżę - i "całą gospodarkę" - na siłę podtrzymać... Dlaczego? Czy obliczono kto zapłaci? Kto zyska? Czy zasługuje? Czy warto? Przedyskutowano to ze społeczeństwem? Z podatnikami?

Czy też może spodziewamy się jakiejś ogromnej inwazji? Marsjan? Urzędników unijnych? Tych na takie mieszkania stać, to fakt. Ochrona też im się przyda, więc zamknięte osiedla jak najbardziej. A może skądsiś bardziej na południe? Spod niemal samego równika? Tylko skąd by to mogło konkretnie być?

Naprawdę nie wiem. Tyle pytań, tyle pytań! Dobre tylko, że historię mamy już za sobą, więc nic właściwie nam już nie grozi. Dzięki ci panie Fukuyama za ten koniec! Dzięki ci panie Bernanke za pańską delikatność i takt - że pan to dopiero po tym końcu, więc już nas to praktycznie nie dotknie!

triarius
---------------------------------------------------
Caeterum lewactwo delendum esse censeo.

15 komentarzy:

 1. Cóż, der Neue GG Judeopolen jest "open for business". Nawet w tak tanim (dla cudzoziemców) kraju jak NGG Judeopolen trzeba było bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości by podkosić konkurencję.

  OdpowiedzUsuń
 2. No i zapomniałbym. Japończycy zawsze byli cipolcami. Całe to ich buszido, samurajskie miecze, nyndze i inne chuju muju to widowiskowe cacka dobre dla kretynów oglądających filmy pt. "zabili go i uciekł" z holiłudu.

  Do 1905 roku oni z nikim nawet nie wygrali większej bitwy, a co dopiero wojny. Bitwa na zatoce Szimonoseki się nie liczy, bo tam trzęśenie ziemi i tsunami zatopiło statki i armię Tymura Chromego. Ale Schadenfreude jest takie, że pierwsza nacja, której Nipońce dokopali jako pierwszej to Kacapy. Hłe, hłe.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Mustrum

  A wlazłbyś do latryny, żeby od dołu wbić dzidę komuś w dupę? ;-)

  Na przykład temu co wiesz?

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie niewlazłbym. Na cholerę się w gównie taplać jak ci sami nyndze podobno mieli granaty?

  Wogóle Japońce to popierdzielony naród. Weźmy np. takie karate. Stoją chłopcy i młócą powietrze licząc radośnie po japońsku, a potem myślą że będą supermenami. Kokyushinkai (KKSK) jest inny, bo to bardziej sparringowe jak kick-box ale co to kurwa jest, że nie można lewym prostym między oczy?
  Nie wiem, czy oglądałeś ale na Disco leciał taki serial "fight quest", gdzie takich dwóch gostków jeździło, tydzień się uczyli jakiejś nawalanki a potem mieli 3-rundowy pojedynek. No i ten mniejszy miał z japońcami kuomintang czy inny wietkong (5 japońców, on jeden i oni na niego po kolei). W każdym razie ci Japońcy to jakieś 79 dany czy jakoś tak byli, a w KKSK nie wolno w michę ręką. A ten mały (były mistrz boxu w swojej wadze z jues army i szwej z Iraku) pierwsza rzecz trzy razy japoncowi lewy prosty w michę. To mają być jacyś magiczni kurwa wojownicy?
  Albo Zabłocki z polską szablą husarską przeciwko jakiemuś niponcowi 37 dan iai-chuj-muj-kurna wie co. I co? Zabłocki japońca trzy razy pod rząd trzykrotnie ciął na dzieńdobry: nadgarstek-ramię-łeb. Samuraja jaja na obiad! Japoniec przez ileś tam minut pojedynku obronił jeden, JEDEN strzał.

  Militarnie oni zawsze byli cipolcami, a amerykanie, tak jak szwabów (którzy cipolcami militarnie nigdy nie byli) ich polityki imperialnej oduczyli.

  Japońskie JJ jest fajne, ale to system dla takich co już się umieją naparzać. Judo jest super, ale to takie lajtowe zapasy. Karate? Buaahahahaha! Samuraje? Pffffft. Nyndze? Magiczna siła "Ki", dobra do taplania w gównie z dzidą w oczekiwaniu na królweski odbyt. Aikido? Lekcje tańca, jeżeli już nie umiesz się bić. Daj spokój.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Mustrum

  Z tą latrynną propozycją to przecież żartowałem.

  Co do Japończyków, to masz sporo racji, ale nieco przesadzasz.

  Wrzuć sobie w Googla "Imanari" (którego wspominam w tym wpisie, imię chyba Masakazu), i pooglądaj. A jak coś, to ja mam całą jego płytkę, gdybyś chciał więcej.

  Jasne że Japonia to dziwna peryferyjna K/C, najpierw peryferium chińskiej, potem naszej. Tam są takie przejawy dekadencji, do jakiej my będziemy jeszcze wędrować przez dziesięciolecia. Myślę o rozrywce w ichniej telewizji, o pornografii, takie tam. I zapewne nie dowędrujemy, bo wcześniej zjedzą nas wszy i zdechniemy z głodu. Ale zgoda, że to jest dość chory naród. Tylko czy my zdrowi?

  Bushido to oczywiście w dużej mierze właśnie sztuczna rytualizacja, kiedy sama sprawa umierała. Ale gdybyś np. znał mojego trenera od aikido z Uppsali, pana Ichimurę, to byś Japończyków nieco bardziej może docenił. To był naprawdę absolutnie uroczy człowiek, a do tego naprawdę kompetentny w te klocki.

  Ten Imanari, wracając do tamtego wątku, to żadne klasyczne zapasy, ale zobacz, powinieneś docenić.

  A propósito klasyczne... Jak tam z tym? W jakiej wadze chodzisz, by the way? Jeśli mogę spytać. Cholera, przydałoby mi się nieco treningu w klasycznych zapasach, nie będziesz w lecie gdzieś w okolicach 3Miasta?

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz, no trochę po bandzie pojechałem. Ale Aikido to sztuka walki dla zaawansowanych. Nie od Aikido powinno się zaczynać - w końcu Ueshiba też nie od Aikido zaczął. Zresztą on sobie mógł pozwolić na opowiadania o magicznej sile Ki i o Tengu buszujących w lasach. jak ktoś się całe życie napierdziela, to jego Aikido to był destylat, czysta żywa wełna całej jego wieloletniej praktyki jako mordobijcy i żołdaka. Ale nie od spirytusu zaczyna się pić :))
  Sam na Aikikai chodziłem 4 lata u Bruce'a Steils'a (on uczył się u niejakiego Kanai). Gościu najpierw zdobył jakieś tam dany w Karate i Judo w latach '60 a potem przeszedł na Aikido. Fajna postać. W prywatnym życiu był nauczycielem muzyki, fortepianu jeżeli dobrze pamiętam.

  Tyle tylko, że jeżeli ktoś zaczyna od Aikido, trzmania za nadgarstek itp. to pierwsza rzecz, która się stanie na ulicy to dostanie ostry wpierdol, bo będzie miał zero wyczucia tempa, dynamiki i czegokolwiek innego. Poza tym nie będzie wiedział, że jak ktoś ci przyfasoni w facjatę lub wątrobę to boli - i nie będzie miał motywacji by skutecznie unikać.

  No i sam nie będąc niezłym szwejem weź wykręć rękę (powiedzmy takie sankyo czy yonkyo) gościowi co wypycha 150 (nawet niech będzie napompowanym wodą mięśniakiem o 3 nieuzwojonych neuronach). To se ne da.

  Imanari jest fajne, znam.

  Co do mych treningów, to wstyd przyznać, na razie zaniedbałem. Proza życia i małego dziecka w domu. Zaczynam ostatnio chodzić na pakę, by jak wrócę na treningi full-force (do czego też mnie małżonka na szczęście namawia) to nie połamię się przy pierwszej okazji (czyli pierwszej rozgrzewce :))
  Ale tutaj to my robimy to można luźno nazwać stylem BARDZO wolnym, wręcz swawolnym :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tygrysie, mistrzu wyśmiewania i porawiania humoru.
  To, czy rezerwa obowiązkowa jest częsciowa, czy zerowa - wszystko jedno. Pieniądz i tak bedzie rósł w tempie ekspotencjalnym. Jak długo dało radę w podobnym tempie zwiększać wykorzystywanie energii to system pienięzny dawał radę. Jednak gdy "peak oil", czy też innny peak nastąpi, to dopiero zacznie się historia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Wsie w mieście

  Komęt like this:

  "Usunięto komentarz

  Ten post został usunięty przez autora."

  nie oznacza, że to JA ten post usuwałem! Ja nic tu już od dawna nie usuwał. Ten "autor" to musi być AUTOR SAMEGO POSTA, CZYLI KOMĘTA. Musi ma konto na blogger, albo mu pomogli chłopcy z WSI. Nie wiem jak to działa, ale to nie ja.

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 10. @ Mustrum

  Co do aikido masz masę racji, ale ja na przykład wtedy także trenowałem boks w Uppsala Boxningsklubb. Dźwigni na nadgarstek nigdy bym nie próbował na zachowującym przytomność przeciwniku. A pan Ichimura miał dwa szóste dany w takich nieco przerafinowanych sztuczkach, ale także i czarny pas w karate.

  Imanari to facet. ;-)

  Ueshiba faktycznie zaczął chyba od pilnowania jeńców, a jak oni to w Japonii wtedy robili, to są o tym nawet filmy. Fajnie o tym gada internetowy celebryta od naparzanki "Captain Chris", gość ładnie podzielił te sztuki walki na style kulturowe, sport i realną walkę wręcz, i to się trzyma przysłowiowej latryny.

  Swawolne zapasy? Z kimś czy w wyobraźni?

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Struś Pędziwiatr

  CAŁKIEM wszystko jedno? ;-)

  Formalnie to teraz menel spod mostu mógłby zostać bankierem. (Byle oczywiście obrzezany.)

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 12. To ja usunałem komentarz, bo mi 2x się wbił.
  A co do sytemu- nawet teraz nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości , bo są systemy (takie ich "konstytucje" hihi) BASEL I i II( a III w drodze)

  OdpowiedzUsuń
 13. Imanari to nazwisko?

  A jak się w takim razie nazywa taka ichniejsza zapastyka, nie sumo, nie judo, ne JJ. Święcie byłem przekonany, że właśnie imanari.

  Swawolne, to taki żarcik. Generalnie to po prostu mało formalna szkoła sportów walki prowadzona przez byłego mistrza Polski i olimpijczyka w zapasach w stylu wolnym. Do tego przychodzą różni z innych stylów tak by poćwiczyć i podzielić się info.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ Mustrum

  Wiesz, oni mają taką masę różnych sztuk walki, że trudno mi powiedzieć.

  W każdym razie linki do Imanariego są tutaj: http://www.google.pl/search?q=Masakazu+Imanari&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

  Z tym swawoleniem to cudna sprawa i zazdroszczę. Choć ja w tej chwili tak poobijany, naciągany i przemęczony (potwornie schudłem, co jest fajne, ale jednak nieco krzepy też by się przydało), że sobie na jakiś czas odpuszczam te treningi. Jak nieco wrócę do sił i podleczę kontuzje, to se zrobię ogólnorozwojówkę. Choć potwornie mi żal tej techniki, szczególnie BJJ, a także sparringów, choć ostatnio nie szło mi w nich najlepiej (choćby z powodu powybijanych palców).

  Powiedz w jakiej wadze chodzisz i czy będziesz latem w 3Mieście! ;-

  Pzdrwm

  OdpowiedzUsuń
 15. Bankowosc bez rezerw srawilaby, ze kazdy nie tylko Leszek Czarnecki czy Jan Kulczyk mogliby finansowac rozwoj przedsiebiorstw. Ale to bez odpowiiednich regulacji (czyli m.in. rezerw :P ) w krotkim czasie doprowadziloby do katastrofy.

  slaby pomysl

  OdpowiedzUsuń